Töö eesmärgiks oli teha aasta jooksul olulisemate Pärnu lahe rannikuveekogumi ja Pärnu jõe Pärnu_3 vooluveekogumi seisundit iseloomustavate indikaatornäitajate seire sarnaselt riiklikule progammile ning võrrelda nii saadud keskkonnaseisundi hinnangut riikliku seire andmetega ning hinnata seisundit halvendavate ainete päritolu või näitajate kesiste väärtuste põhjusi. Lisaks oli eesmärgiks tuvastada Sindi paisu eemaldamisega seotud muutused veekogumite seisundit määravate indikaatorite väärtustes ja selle mõju kogumite seisundile.
Hg reostust Pärnu jõe vees 2021-2022. a seirel ei tuvastatud.
Vee füüsikalis-keemiliste kvaliteedinäitajate koondhinnang vastas kõigis kolmes seirelõigus (Vihtras, Virulas/Toris ja Sindis) väga heale kvaliteeditasemele.
Bentiliste ränivetikate seisund hinnati Pärnu_3 vooluveekogumi ülemises osas heaks (Vihtra ja Vangsi seirelõigud) ning alumises osas väga heaks (Virula, Sindi, Tindi saarte seirelõigud).
Vee suurtaimestiku seisund hinnati 2021. a seirel Vihtra, Virula, Sindi ja Tindi saarte seirelõikudes heaks, Vangsi seirelõigus aga kesiseks.
Vee suurselgrootute seisund hinnati kogumi ülemises osas väga heaks (Vihtra ja Vangsi seirelõigud), kogumi alumises osas aga heaks (Virula ja Sindi seirelõigud).
Kalastiku seisund hinnati Virula lõigus väga heaks, Vihtra ja Vangsi seirelõikude heaks ning Sindi lõigus kesiseks.
Pärnu_3 vooluveekogumi ökoloogiline seisund oli 2021. a Vihtra ja Virula lõigus hea, Sindi lõigus kesine (kalastiku kesise seisundi tõttu).
Pärnu_3 vooluveekogumi ökoloogiline koondseisund hinnati kesiseks ainult Sindi lõigus ja seda kalastiku kesise seisundi tõttu. Otsesed vajadused täiendavate meetmete rakendamiseks Pärnu_3 vooluveekogumi seisundi parandamiseks praegu puuduvad. Lokaalselt on mõnedes kohtades võimalik parandada jõe hüdromorfoloogilist kvaliteeti.
Pärnu lahe veekogumi seisund oli 2021. aasta nii riikliku seire käigus kogutud andmete põhjal kui ka käesoleva uuringu järgi jätkuvalt halb. Seejuures olid jõesuudmele ja rannale lähemal kogutud andmete põhjal arvutatud indikaatorite väärtused halvemad kui serejaamades kogutud andmete põhjal kogutud väärtused.
Märksõnad: veemajanduskava, vesikonnad, veekogumid, pinnavee seisund, põhjavesi, põllumajandus, loomakasvatus, hajukoormus, reostuskoormus, reostusallikad, reoveepuhastid, koormusallikad, maaparandus, maakasutus, veevõturajatised, tõkestusrajatised, kalastik, riskid, meetmed